Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Guzki guzkom na kolei nierówne

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
16-05-2011
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Guzki guzkom na kolei nierówne
RI
Modernizowane bądź budowane perony powinny być wyposażone w oznakowanie dotykowe (guzki) dla osób niewidomych. W związku z brakiem przepisów krajowych stosowane rozwiązania na kolei nie są jednolite, co jest niekorzystne dla osób z dysfunkcjami wzroku. Tematem zajmowaliśmy się już kilkukrotnie. Pora na podsumowanie.

Obowiązek wprowadzenia oznakowania dotykowego wynika z Decyzji Komisji Europejskiej dot. technicznej specyfikacji interoperacyjności w zakresie aspektu „Osoby o ograniczonej możliwości poruszania się” transeuropejskiego systemu kolei konwencjonalnych i transeuropejskiego systemu kolei dużych prędkości. Zgodnie z nią „granica strefy zagrożenia, położona najdalej od krawędzi peronu po stronie toru, musi być oznaczona wizualnymi i dotykowymi znakami ostrzegawczymi. Oznaczenia dotykowe będą zgodne z przepisami krajowymi”. Do tej pory Ministerstwo Infrastruktury opracowało jedynie normy oznakowania dla metra, dla kolei nadal nie ma przepisów w tym zakresie.


Jak przekonuje MI, obowiązek oznakowania dotyczy wszystkich modernizowanych i budowanych stacji po wejściu w życie tej decyzji, czyli po 1 lipca 2008 r. Nie ma terminów na dostosowanie istniejących stacji.


O zabezpieczeniach i guzkach stało się głośno we wrześniu 2008 r., kiedy to niewidomy student Filip Zagończyk wpadł pod nadjeżdżający pociąg na stacji metra Centrum. Metro Warszawskie, w wyniku zdarzenia, zostało poddane silnej presji społecznej i medialnej w związku z brakiem zabezpieczeń. Spółka stała na stanowisku, że wprowadzenie oznakowania nie jest możliwe z uwagi na brak przepisów i konieczność przetestowania różnych rozwiązań.


W styczniu 2009 r. Metro wystąpiło do Ministerstwa z propozycją opracowania norm oznakowania dotykowego dla obiektów infrastrukturalnych. W maju 2009 r. przy akceptacji MI rozpoczęły się wspólne testy oznakowań na stacjach metra oraz na Dworcu Centralnym, prowadzone pod nadzorem CNTK. W lipcu 2009 r. podsumowanie testów z gotowym projektem rozwiązań zostało przedłożone Ministerstwu.


MI uznało, że brak jest prawnych podstaw dla wydania rozporządzenia dotyczącego tylko i wyłącznie przystosowania obiektów infrastrukturalnych dla osób niepełnosprawnych. Z dalszych prac wyłączono kolej, a wytyczne dla metra znalazły się w opracowywanym ogólnym rozporządzeniu o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle metra i ich usytuowanie (do tej pory nie było takich regulacji dla metra). Na początku marca 2011 r. zakończył się krajowy etap prac nad rozporządzeniem i zostało one przesłane do notyfikacji Komisji Europejskiej.


Zgodnie z rozporządzeniem dla metra, jeden żółty pas musi znajdować się na krawędzi peronu, zaś drugi w odległości 60 cm od krawędzi. Pas wypukłych guzków, oznaczający bezpieczną strefę zatrzymania dla niewidomych, zlokalizowany będzie w odległości min. 65 cm od krawędzi. 10 maja 2011 r. Metro podpisało umowę na oznakowanie wszystkich peronów i schodów. Całość zamówienia powinna zostać zrealizowana do końca września br.

Partner działu

Aarsleff

Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Australia: 80-letnie ruchome schody stały się dziełem sztuki

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Australia: 80-letnie ruchome schody stały się dziełem sztuki

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5